Začelo se je poletje, ki v dolino Kamniške Bistrice vsako leto privabi veliko obiskovalcev. Kljub temu gospodarjenje z gozdom teče nemoteno naprej. Vsa dela so trenutno vezana na sanacijo drevja, ki ga je konec marca podrl močan veter.
Veter je takrat po vsej dolini podiral posamezna drevesa ali manjše skupine dreves, na nekaj mestih pa je povzročil vetrolome na večjih površinah. Največji vetrolom je nad Markovo ravnjo, kjer je podrtega za okoli 200 m3 lesa in pa na planini Dol, kjer je po oceni podrtega na enem mestu okoli 100 m3 lesa. Marčevski veter je tako podrl za več kot 1.200 m3 lesa samo na območju Kamniške Bistrice na Dolu pa je po oceni podrtega med 200 in 300 m3 lesa. Še vedno so vsa dela skoncentrirana na spravilo podrtega drevja v dolini, da preprečimo širjenje podlubnikov. Do sredine junija smo pospravili že za preko 800 m3 lesa. Načrtujemo, da bomo do sredine julija zaključili z večjimi sanacijskimi deli v dolini.




Aprila in maja so bile na nekaterih delih doline Kamniške Bistrice, nad Markovo ravnjo in na planini dol zelo nizke temperature. Ker je bukev že ozelenela je zmrzal poškodovala liste. Tako so bile, predvsem mlade bukve, polne porjavelega listja, na nekaterih območjih pa je močno prizadelo tudi starejše bukve, kar je bilo vidno od daleč. Bukev bo poškodovane liste nadomestila, se bo pa to letos poznalo v manjši količini priraščanja lesa, pri starejših bukvah in rasti v višino pri mladih bukvicah.


V dolini potekajo negovalna dela. Nega gošče na Kraljevem hribu je zaključena, v začetku junija pa so se začela dela v letvenjaku na Črnevki. Na fotografiji spodaj je gošča na Kraljevem hribu, kjer je bila izvedena nega gošče.

V poletni vročini je obisk doline Kamniške Bistrice lahko zelo prijeten. Temperature so nižje, kot v Kamniku ali drugih mestih, drevesa nudijo senco, ob strugi Kamniške Bistrice pa je hlad še bolj izrazit. Prijetnih kotičkov za obisk pa je veliko, le najti jih je treba.




Leave A Reply