Leta 2020 smo se v Meščanski korporaciji prvič odločili, da naredimo drva za prodajo. Po skrbnem premisleku smo sprejeli, da bomo naredili cca. 300 prostorninskih metrov drv. Za to delo smo najeli lokalnega kmeta, ki je imel tako opremo kot ekipo delavcev. Veliko večino teh drv so naročili člani Meščanske korporacije, ker pa je ostalo še kar nekaj drv, smo jih dali v oglas v lokalne časopise oz. časnike.
Ponudili smo drva, prevoz in žaganje na željeno dolžino. Ker se je dobro prodajalo smo tudi zaslužili več, kot če bi prodali hlodovino, kar je do takrat bilo običajno. Zato smo odločili, da naslednje leto pripravimo več drv. V ta namen smo posekali in predelali črni gaber, ki je najkvalitetnejši les za kurjavo, saj ima visoko kalorično vrednost. Ko smo imeli pripravljene hlode, nam je nenadoma odpovedal dozdajšnji izdelovalec drv. Zaradi tega smo pričeli iskati primeren stroj, saj se zaradi skrbi, da bodo naši naročniki pravočasno dobili drva, žal nismo več mogli zanašati na druge. Primeren stroj smo Iskali po spletu, na raznih sejmih in pri pooblaščenih podjetjih, ki prodajajo stroje in opremo za delo v gozdu. Tako smo kmalu prišli do informacije, da take stroje proizvaja tudi podjetje v Sloveniji. Odpravili smo se v Davčo v podjetje Cemeh, kjer izdelujejo stroje za gozdna dela. Vodja nas je prijazno sprejel in peljal, da smo si stroj ogledali kako dela. Ker se je bližal volilni Občni zbor, smo stroj takoj dali v finančni načrt, ki je bil tudi sprejet. Po Občnem zboru je bil v Komendi poljedelski sejem, na katerem je bil na razstavi tudi ta stroj. Z Upravnim odborom smo se šli ta stroj ogledati in se odločili, da ga kupimo.
Takega stroja, ko smo ga iskali na tržišču ni bilo. Na tržišču je bilo veliko ponudnikov, vendar so bili ti najbolj primerni stroji, saj razcepijo kose do največ 60 centimetrov v širino, mi pa smo zahtevali do 1 metra. Hidravlike s tako močjo ni imel nobeden od ponudnikov. Če pa so jo imeli niso bili mobilni, kot je naš. Najvažnejše je, da imamo tudi v primeru okvare takoj zagotovljen servis. Pri uvoženih imamo informacije, da čakajo tudi po par mesecev.
Kot vidite na sliki ima stroj lastno nakladalno roko, ki hlode nalaga v za to pripravljen prostor, od koder se sami z komando skotalijo v žleb, kjer ga posebne klešče fiksirajo, da ga žaga odžaga na željeno dolžino in porine naprej. Odžagan kos se prevali v drugi žleb, kjer ga hidravlika razcepi, na kolikor kosov želimo. Razcepljena drva naslednja porinejo naprej na odlagalno mizo, od tam jih lahko pobiramo, ker so na primerni višini, ali jih pustimo, da padejo na tla. Stroj upravlja lahko samo en delavec. Izurjen lahko v eni uri razcepi do 12 kubikov hlodov. Če preračunamo s koeficientom 1 proti 5, kar je zelo nizek, lahko naredimo 18 prostorninskih metrov drv v eni uri.
Da stroj nemoteno deluje je potreben traktor z močjo, več kot 110 KM in da ima 4 cilindre, zaradi enakomernejšega vrtenja. To je nova zgodba o nakupu traktorja, ki jo bomo objavili prihodnjič. Ker stroj lahko deluje- tudi na elektriko, smo razmišljali o nakupu agregata, ki je cenejši od traktorja. Ker pa stroj potrebuje veliko zagonsko moč bi morali kupiti tudi akumulatorje, kar bi vse zelo podražilo. Elektrike pa na žalost v Kamniški Bistrici ni dovolj.
GALERIJA:
Demeter Sadnikar